DELA
Dela på twitter
Dela på linkedin
Dela på email
Dela på print

När måste jag betala handledartillägg?

I F-avtalet § 5 mom 7 och S-avtalet § 5 mom finns regler om handledartillägg. Det ges till den arbetstagare som har  handledaransvar för elev från gymnasieskolans yrkesprogram, yrkeshögskola eller annan utbildning som parterna godkänt. Tillägget utges per dag som arbetstagaren är handledare och ersättningsnivån finns angiven i F-avtalets, löneavtal, bilaga A, punkt 3 och S-avtalets löneavtal, bilaga 1, punkt 2

Fastigos tjänstemannaavtal (I- och K-avtalet) saknar regler om handledartillägg.

Fastigo-portalen

Här loggar du in som ska lämna företagsuppgifter, statistik eller hantera ert företags användare.

Medlem

Här loggar du som medlem in för att komma åt all låst information på webbplatsen

Fastigo-portalen

Här loggar du in som ska lämna företagsuppgifter, statistik eller hantera ert företags användare.

Vi använder cookies för att du ska få en bra användarupplevelse. Läs mer om cookies här.

Logga in

För att komma åt denna information behöver ditt företag vara medlem i Fastigo.Om du redan är inloggad och ändå inte kommer åt ett visst material är det för att du saknar behörighet till den sidan eller filen.

Du loggar in med din e-postadress och lösenord.

Om du inte loggat in tidigare behöver du skapa ett lösenord genom att följa ”Glömt ditt lösenord”-länken nedan.