• Nyheter
  • När vädret hindrar arbetstagare att ta sig till jobbet
DELA
Arbetsgivarnytt

När vädret hindrar arbetstagare att ta sig till jobbet

Den grundläggande förutsättningen för att en arbetstagare ska anses ha rätt till lön är att arbetstagaren står till arbetsgivarens förfogande för arbete. Det innebär att arbetstagaren inte har anspråk på lön om han uteblir från arbetet av försummelse. Den som kommer för sent kan alltså få finna sig i löneavdrag. Inte heller har arbetstagaren rätt till lön om han finns på arbetsplatsen men vägrar att utföra anvisat arbete.

Dessa principer gäller även vid frånvaro eller försening som beror på yttre omständigheter, såsom snöoväder eller andra naturhinder. Om arbetsgivaren inte kan lastas för att arbetstagaren inte kunnat inställa sig i tid, föreligger som utgångspunkt ingen rätt till lön. Arbetsdomstolen har i rättspraxis slagit fast att arbetsgivare haft rätt att göra löneavdrag när arbetstagare varit förhindrade att ta sig till arbetet till följd av kraftigt oväder med omfattande snöfall, eftersom sådana hinder ligger utanför arbetsgivarens kontroll.

Naturligtvis finns det inget som hindrar bolaget från att ändå betala ut full lön, exempelvis genom att bevilja permission för den aktuella tiden.

Relaterade nyheter

paragraf
Arbetsgivarnytt, Nyheter

Arbetsgivarnytt: Arbetsgivaravgifter 2026

PAINTER
Arbetsgivarnytt

Branschavgifter avseende 2026

paragraf
Arbetsgivarnytt, Nyheter

Förändrade regler kring Asbest 19 dec

Min sida

Här har vi samlat dina kollektivavtal, snabblänkar och kontaktuppgifter till din personliga rådgivare

Kollektivavtal
Din rådgivare

För snabbare hjälp kontakta SvarDirekt på 08-676 69 69 eller via formuläret nedan.

Medlem

Här loggar du som medlem in för att komma åt all låst information på webbplatsen

Fastigo-portalen

Här loggar du in som ska lämna företagsuppgifter, statistik eller hantera ert företags användare.

Medlemsinfo

Här hittar du praktisk information, inloggningar, rapporteringar och annat som berör dig som är medlem.

Bli medlem

Har du inget konto? Som medlem omfattas du av Fastigos heltäckande och branschanpassade kollektivavtal.

Logga in

För att komma åt denna information behöver ditt företag vara medlem i Fastigo.Om du redan är inloggad och ändå inte kommer åt ett visst material är det för att du saknar behörighet till den sidan eller filen.

Du loggar in med din e-postadress och lösenord.

Om du inte loggat in tidigare behöver du skapa ett lösenord genom att följa ”Glömt ditt lösenord”-länken nedan.