• Nyheter
  • Regeringsstöd baserat på omsättningstapp
DELA
Arbetsgivarnytt, Nyheter

Regeringsstöd baserat på omsättningstapp

För att ta del av stödet krävs att företaget har haft en omsättning på minst 250 000 kronor under det senaste räkenskapsåret och ett omsättningstapp på minst 30 procent. Omsättningstappet beräknas på mars och april 2020 jämfört med samma månader förra året.

Stödet ska kunna beviljas företag och organisationer som har F-skatt och betalas ut genom Skatteverket. Stödet kommer inte betalas ut till företag med hemvist i skatteparadis. Maxbeloppet föreslås vara 150 miljoner kronor per företag.

Läs om villkoren och annat i pressmeddelandet HÄR.

Relaterade nyheter

Mitt fastigo laptop
Nyheter

Mitt Fastigo är här!

paragraf_1x1
Arbetsgivarnytt, Nyheter

Domstolens förtydligande om GDPR:s tillämpning

Nyheter

Regeringen vill omförhandla EU:s lönetransparensdirektiv

Min sida

Här har vi samlat dina kollektivavtal, snabblänkar och kontaktuppgifter till din personliga rådgivare

Kollektivavtal
Din rådgivare

För snabbare hjälp kontakta SvarDirekt på 08-676 69 69 eller via formuläret nedan.

Medlem

Här loggar du som medlem in för att komma åt all låst information på webbplatsen

Mitt Fastigo

Här loggar du in i Fastigos AI-baserade rådgivningstjänst, där du kan ställa arbetsrättsliga frågor. Tjänsten innehåller även interaktiv statistik, en översikt över ditt medlemskap och material som kollektivavtal, blanketter och mallar.

Fastigo-portalen

Här loggar du in som ska lämna företagsuppgifter, statistik eller hantera ert företags användare.

Bli medlem

Har du inget konto? Som medlem omfattas du av Fastigos heltäckande och branschanpassade kollektivavtal.

Välkommen till Mitt Fastigo!

Du vet väl att du som medlem har tillgång till Fastigos nya digitala rådgivningstjänst Mitt Fastigo? Klicka på rubriken i denna ruta och följ instruktionerna. Välkommen!

Logga in

För att komma åt denna information behöver ditt företag vara medlem i Fastigo.Om du redan är inloggad och ändå inte kommer åt ett visst material är det för att du saknar behörighet till den sidan eller filen.

Du loggar in med din e-postadress och lösenord.

Om du inte loggat in tidigare behöver du skapa ett lösenord genom att följa ”Glömt ditt lösenord”-länken nedan.